Bröd är nog bra – sak samma om rundt eller spetsbågigt
Gustaf Nyströmin kirjeestä Waldemar Andersinille ja Selim A. Lindqvistille Berliiniin helmikuussa 1895
Abstrakti
Suomen Polyteknillisen opiston arkkitehtuurin pääopettajan Gustaf Nyströmin kirje Berliinissä talvella 1895 oleskelleille Waldemar Andersinille ja Selim Arvid Lindqvistille on monella tapaa mielenkiintoinen. Tuttavallisen hauskassa ja suorasukaisessa kirjeessään Nyström tuo julki mielipiteensä Suomeen sopivasta arkkitehtuurityylistä ja kehottaa entisiä oppilaitaan välttämään liiallisia kokeiluja monien eri tyylisuuntausten välillä. Toisaalta kirje valaisee Andersinin ja Lindqvistin vähän tunnettua työskentelyä Berliinissä arkkitehti August Menkenin toimistossa.
Osasto
Kentältä & arkistosta
Julkaistu
syys 24, 2015
Viittaaminen
Jokinen, T. (2015). Bröd är nog bra – sak samma om rundt eller spetsbågigt: Gustaf Nyströmin kirjeestä Waldemar Andersinille ja Selim A. Lindqvistille Berliiniin helmikuussa 1895. Tahiti, 5(2). Noudettu osoitteesta https://tahiti.journal.fi/article/view/85574
Tahitissa julkaistavien tekstien tulee olla ennalta julkaisemattomia, mutta kirjoittajilla on oikeus julkaista tekstinsä uudelleen. Kirjoittaja on vastuussa myös tekstinsä yhteydessä julkaistuista kuvista ja niiden tekijänoikeudellisesta käytöstä ellei toisin erikseen olla sovittu. Julkaistu teksti on julkisen lisenssin CC Nimeä–JaaSamoin 4.0 Kansainvälinen (CC BY-SA 4.0) alainen. Kuvien poikkeavat tekijänoikeudelliset tiedot löytyvät lehden sisäisistä kuvateksteistä. Julkaistujen artikkeleiden metadatan käyttölisenssi on CC0 1.0 Yleismaailmallinen (CC0 1.0).